Adetim 1 2 3 4 5 gün geçti hamileliğim varsa çıkar mı ?

556

Menstrüasyon, kadınların uterus astarının ayda bir dökülmesidir; yaklaşık 3-5 gün sürer ve rahim ağzı ve vajina yoluyla vücudundan çıkan kan ve doku içerir , menstruasyonun ilk günü döneminizin ilk günüdür. döngüsü tekrarlayan aylık menstrasyondur. Çoğu dönem biraz değişir, akış hafif, orta veya ağır olabilir ve yaklaşık 2-7 gün arasında değişebilir; yaşla birlikte döngü genellikle kısalır ve daha düzenli hale gelir.

Dönemlerdeki sorunlar şunlardır: amenore (periyodu yok), dismenore (ağrılı dönem) ve anormal kanama.Kadınların genellikle 45 ila 55 yaşlarına kadar dönemleri vardır.Periyodunuzdaki herhangi bir anormallik için doktorunuza danışın (örneğin, aşırı kanama, dönem yok, şiddetli ağrı gibi )

 

 

Düzenli menstrüel döngüleri olması, vücudunuzun önemli bölümlerinin normal şekilde çalışmakta olduğunu gösterir. Adet döngüsü sizi sağlıklı tutmak için hormonlar olarak adlandırılan önemli vücut kimyasalları sağlar. Aynı zamanda vücudunuzu her ay hamileliğe hazırlar . Bir döngü, 1 dönemin ilk gününden sonraki döneme ait ilk güne kadar sayılır. Döngüler erişkinlerde ve gençlerde 21 ila 45 gün arasında 21 ila 35 gün arasında değişebilir. Ay boyunca hormon seviyelerinin yükselmesi ve düşmesi menstruasyon döngüsünü kontrol eder.. Bazı durumlarda menstrüel periyot süresinin olmaması, yumurtalıklarınızın normal miktarda östrojen üretmeyi bırakması anlamına gelebilir.

Döneminiz her ay aynı olmayabilir. Ayrıca diğer kadın dönemlerinden farklı olabilir. Kadınlar programlanmış robotlar değilidr. Zaman zaman döngülerde değişim olması normaldir. Fakat bu durum süreklilik kazanırsa hormonal yada rahim kaynaklı bir sorun olabilir. Adet geciktiği zaman akla ilk gelen gebeliktir. Gebelik beklenen adette 3-4 günlük bir gecikme söz konusu olursa test yapılarak teyit edilebilir. Uzmanlar gebelik testini beklenen dönemde gecikme olursa yapılmasını öneriyor. Çünkü erken yapılan testler yanıltan sonuçlar verebiliyor. Ayrıca geç yumurtlama gerçekleştiysa geç döllenmde söz konusu olabiliyor. Bundan mütevellit adetinizde gecikme olursa test yapınız.

Sevgili takipçilerimiz, her gebelik kaynaklı değildir. Hormonal bozukluk,rahimde kist, miyom , kullanılan ilaçlar bazı rahatsızlıklar adetinizde gecikmeye neden olabilir. Gecikmeden sonra gebelik testiniz negatifse mutlaka hekime görünüp muayene olun. Gecikmenizin nednei fiziki muayene ve hormon tetkitleri ile netlik kazanacaktır. Adetim 1 2 3 4 5 gün geçti hamileliğim varsa çıkar mı ? Adlı makalemizi incelediniz. Konuya dair sorularınızı önerilerinizi bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz..

 
225 thoughts on “Adetim 1 2 3 4 5 gün geçti hamileliğim varsa çıkar mı ?

 1. mine

  dogum tarihim : 11/07/1997
  hamilelik tarihi ya 9 eylul yada 15 eylul 2014
  adet tarihim: 29/09/2014
  lutfen kizmi erkekmi cewap bekliyorum

  Reply
 2. elya

  ben 1haziran 1990 dogumluyum,bu ay hamile olsam cinsi ne olur cocugun?lutfen cevaplayin Beyza hanim

  Reply
 3. zeynep kaya

  dogum tarim 22.07.1984 sat:10 mart 2013 hamile kaldıgım ay mart cevaplarsanız cok sevınırım sımdıden tesekkurler

  Reply
 4. tuğba

  merhaba 24 kasım 1981 doğumluyum. son adet tarihim 20 mart, hamile kaldığım ay nisan ayı,
  doktorumun söylediğine göre şu an tam olarak 10 hafta 3 günlük hamileyim. Bebeğiğmin cinsiyeti hakkında yorum yaprsanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.