Adetten sonra lekelenme yerleşme kanamasımı?

146

Sağlıklı kadınlar düzenli olarak ayda bir defa kanaması yaşamaktadırlar. görme düzeni kişiden kişiye değişiyor. Kimi 21 günde kimi 30 gün de bir görüyor. Adetin uzunluğuda kiminde 3 kiminde 7 gün oluyor. Adetin 2-3 gün sürmesi normaldir. 1 gün süren normal kabul edilmemektedir. Bu durum bir takım sorunların işareti olabilir. Hormonlarınızda bir bozulma varsa, rahminizle ilgili bir problem söz konusu ise kanamanız ya çok az olur yada çok yoğun. Her iki durum da dikkate alınmalıdır. Sevgili okurlar , hormonların işleyişi ile ilgili bilgilere aşağıdaki linktten ulaşabilirsiniz.

 

Hormonlar nasıl dengede tutulur ?

Yerleşme kanaması adet kanaması gibimi olur ?

 

Adetin ilk günü genelde küçük lekelenmeler olmaktadır. Yoğunluk 2. ve 3. gün başlamaktadır. Adet bitiminde kanama gittikçe azalır ve lekelenmeye döner. Bayanların çoğu adet sonrası görülen lekelenmelerin gebelik olup olmadığını soruyor. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Adet gören bir kadın gebe olamaz. Gününde her zamanki yoğunlukta bir kanamanız olduysa gebe olmanızın ihtimali yok. Dolaysıyla adet bitimi sonrası ilk bir kaç gün lekelenmenizin olması normaldir. Adetten kalan kan kalıntısı eski olacağın dan kahverengi bir lekelenmeniz olacakır.

kanaması ise adete bir kaç gün kala yada adet gecikmesinde görülen bir kanamadır. Bu kanama yoğun olmamakla birlikte gebeliğin ilk dönemlerinde sıklıkla görülmektedir. kanaması embriyonun rahime implante olması ile gerçekleşir. Bu esnasında küçük çaplı lekelenmeler olacaktır. kanaması gebeliğin en belirgin belirtilerindendir.

 

Adetinize bir kaç gün kala yada adetinizde gecikme olduğunda küçük çaplı lekelenmeler yaşıyorsanız mutlaka gebelik testi yapın. Hamilelik söz konusu olabilir. Adet dışı kanamalar ayrıca başka tıbbi koşullardan da kaynaklanabilir. Daha önce belirttiğimiz gibi adet dışı kanama ve lekelenmeleriniz varsa mutlaka dikkate alıp bir kadın doğum uzmanına görünün. Sevgili takipçilerimiz ; Adetten sonra mı ile ilgili makalemizi incelediniz. Bu konu ile ilgili kafanıza takılan ayrıntıları soruları bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa sürede yanıt alabilirsiniz.
4 thoughts on “Adetten sonra lekelenme yerleşme kanamasımı?

  1. gülizar

    ilişkiden ne zaman sonra hamile olup olmadıqımı öqrenebilirim.?ilişkiden hemen sonra bulantı başlaması hamilelik belirtisi mi.?

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.