Düşükten sonra ne zaman adet olunur ?

161

Her normal ve sağlıklı sonuçlanmayabilir. düşükle sonuçlanabilir. yapmak bir çok gebede kaygı nedenidir. yapan kadınların çoğu sonrası ne zaman adet olacaklarını merak ederler. Bu makalemizde, ,düşüğün nedenleri, sonrası adet dönemi ile ilgili detaylara değineceğiz.

Düşük gebeliğin sonlanmasıdır. düşük yapmanın bir çok nedeni vardır. Plesanta sorunları , annenin yaşı, trombofili ,babanın yaşı, egzersiz, cinsel yaşam, beslenme, düşük bağışıklık sistemi, genetik faktörler, stres düşüğe neden olabilir. Düşüğün genelde ilk belirtisi yoğun kanama , lekelenme, ve sancıdır. Düşük riski erken teşhis edilir ise yatak istrihati ve ilaçlarla önlenebilir.

 

 

 

Bir gebelik testi pozitif olarak gösterdikten sonra gebeliklerin% 10-20’si arasında düşükten dolayı son bulurken bunların çoğu ilk 12 haftada (ilk üç aylık dönem) meydana gelirGebe bir kaç gün kanama ve dönem tarzı kramp semptomları yaşayacak, ancak bu her zaman bir düşük anlamına gelmiyor. Tehlikeli bir düşük ile bu semptomlar ortaya çıkabilir, ancak gebelik normal şekilde devam edebilir. Düşük usg muayenesi ve hcg testi ile teşhis edilebilir. Düşüğün bir çok nedeni vardır fakat genelde embriyonun normal gelişememesinden kaynaklanmaktadır.

Düşük yapan bir kadın da adet 4-5 hafta sonra gerçekleşebilir. Hcg değeri tamamen sıfırlandığın da adet başlayacaktır. Düşük sonrası kanamada düzensizlikler olabilir. Kanama az yada yoğun olabilir. Bu adet düzensizliği geçidir yaklaşık iki adet döneminden sonra düzene girecektir.

Düşük sonrası kanama yoğun yada lekelenme şekilin de uzun süreli olursa mutlaka hekime görünmekte fayda vardır. Parça kalmış olabilir. Kürtak sonrası adet ise 40 gün sonra gerçekleşebilri. Kürtaj sonrası adetinizi olmadıysanız mutlaka hekime görünün. Ayrıca kürtaj sonrası kanamanız uzun süreli olursa rahim tamamiyle tahliye olmamış olabilir, kürtaj işlemi başarısız olabilir, rahimde doku kalabilir.

Gerek kürtaj olsan gerekse kendiliğinden düşük olsun her iki durum da hasta mutlaka doktor kontrolün de olmalıdır. Yeniden bir gebelik planı için hekime danışmanızda fayda vardır. Durumunuz kalmaya elverişli ise en kısa zaman da kalmanız önerilebilir. Gebelik planınızı bir kaç ay ertelemeniz istenebilir.

Sevgili okurlar ; Düşükten sonra ne zaman adet olunur? Adlı makalemizi incelediniz. Sizin düşüğünüz nasıl gerçekleşti, düşük yapmadan önce belirtiler nelerdi , düşük sonrası ilk ne zaman adet oldunuz ? Düşükle ilgili deneyimlerinizi ve sorularınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, bir çok kişiye ışık olabilirsiniz. Ayrıca soracağınız sorulara en kısa zaman da dönüş sağlanacaktır.Düşükten sonra ne zaman adet olunur?

161

Merhaba beyza hanım 5 haftalık bebeğimi kaybettim 3 gün süren az kanamam oldu.Lakin 1,5 ay geçmesine rağmen hala adet olmadım.Bunun nedeni nedir yardımcı olursanız sevinirim.Kolay gelsin iyi çalışmalar

Düşükten sonra adet, düşüğün nasıl gerçekleştiğine bağlı olarak adet kanamalarında düzensizlik yaşanan süreci içerir. Bebeğin anne karnındayken gebeliğin ilk 20. haftalarında 500 gr.lık ağırlığa erişmeden gebeliğin herhangi bir nedenle bitmesine verilen duruma denir. Bebeğin gelişiminin aile kararı sonucu herhangi bir nedenle sonlandırılmasına yasal tahliye denirken, gebeliğin devamında anne sağlığını tehdit edecek durumların gerçekleşmesiyle doktorlar ve aile onayıyla gebeliğin sonlandırılmasına ise tıbbi tahliye denilmektedir.

Yumurta hücresinin döllenmesinden sonra gebeliğin başladığı ve kadının gebeliğinden haberi olmadığı durumlarda, adet gecikmesinin 4. haftaya kadar oluşan gebeliklerin %25’i düşükle sonuçlanmaktadır.

Düşükten Sonra Adet
Düşükten Sonra Adette Gecikme Görülür Mü?

Genel durumlarda düşük sonrası adette gecikme görülmez. Düşükten sonra kadına doktor kontrolünde kürtaj yapılır ve kürtaj işleminden 2 hafta sonra bir kanama görülür. Bu kanama adet kanaması değildir ve kürtajın gerçekleştiği 4-6 hafta içerisinde adet kanamaları düzenli bir şekilde devam eder. Düşük yapan kadında sık aralıklarla ve kişiye göre değişen durumlarda kanamalar şiddetini arttırarak görülebilir. Düşük yapan kadınlar kürtajdan 2 hafta sonrasına kadar ve kanamaları durana kadar cinsel ilişkide bulunmamalıdır. Bu enfeksiyon kapma risklerini arttırarak doğum ateşi gibi havale geçirebilecekleri durumun tesir etmesini sağlar. Rahim içi koruma kullanan kadınlar da kürtajdan sonra doktora başvurarak bunu çıkartmalı ve antibiyotik kullanmalıdırlar. Bu durumda da enfeksiyon riski yüksek olduğundan önlem alınmalıdır.

Düşükten Sonra Adet Düzensizliğinin Süresi Nasıldır?

Hamile olmayan normal bireylerin adet dönemindeki gibi kürtaj süresindeki kanamalar durduğu hâlde, 21 günden kısa 35 günden uzun süren adet süresi anormal sayılmaktadır. Yine kanamaların arttığı, iki adet kanaması arasında lekelenmelerin görüldüğü durumlarda doktora başvurulmalıdır.

Adet düzensizliği, kürtaj esnasında rahimde kaynaklanan diğer hastalıklara bağlı olarak gerçekleşen kanamalarda vuku bulabileceği gibi, kişinin yaşı, kanama miktarı ve doğurganlık süreleri göz önünde bulundurularak tespit edilebilmektedir. Kürtajdan sonra adet kanamalarında normal süreçten fazla kanama gerçekleşiyor ve kanama süresinde aksamalar sık olarak yaşanıyorsa mutlaka kadın hastalıkları uzmanına görünmelisiniz.
2 thoughts on “Düşükten sonra ne zaman adet olunur ?

 1. Gülperi

  Merhabalar ben ben 24 ağustosta 8haftalık bebeğimi kürtaja gerek kalmadan düşürdüm kanamam daha dewam ederken 22 eylülde adet oldum sanırım kanamam arttı düşük kanaması koyu kahverengiyken şimdi açık kırmızı buna adet kanaması diyebilirmiyiz cevaplarınızı bekliyorum.

  Reply
  1. Beyza Post author

   Merhaba , Kanamanız devam ederken nasıl adet oldunuz. Bu durum sanılarla değerlendirilmez. Bir kadın doğum uzmnaına görünün.

   Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.