Gebelik testleri silik çıkarsa ne yapmalı ?

172

Adet dönemin de bir gecikme olması olduğunuzu gösteren ilk işaretlerden biridir. Tabi her adet gecikmesin de söz konusu olmamaktadır. Yaşam şekliniz de bir değişim, stres, diyet yapma, şehir değişikliği, rahim kaynaklı problemler,hormonal sorunlar beklenen adetiniz de gecikmeye neden olabilir. Bu nedenle adet gecikmesinde yapılması gereken ilk şey olmalıdır.

 

Adet gecikmesi olmadan adetten bir kaç gün önce veya gecikmesin de küçük çaplı lekelenmeler yaşıyorsanız bu yerleşme kanaması olabilir. Yine burada belirtmekte fayda var her lekelenme de yerleşme kanaması olmayabilir. Bir çok kadın adet gecikmesi olduğun da yada adete 1-2 gün kala gebelik testi yapmaktadırlar. Evde yapılan gebelik testleri hcg testine göre en çok tercih edilendir. İdrar dan yapılan gebelik testleri %90 doğru sonuç vermektedir . Lakin bazı koşullar testin yanlış sonuç vermesine neden olabilir.( Testin son kullanım tarihin geçmesi,testin zarar görmesi,talimat dışı uygulama)

 

 

Gebelik testleri, kanınızdaki veya idrardaki özel bir hormon bulguları ile yapılır. Tipik hormon HCG insan koryonik gonadotropinidir. Evde yapılan gebelik testleri idrarı analiz eder ve idrarda HCG varlığını tespit eder. Birkaç dakika sonra gösterge panelinde negatif yada pozitif sonuç belirir.

 

Geç döllenme gibi durumlarda gebelik testinde ikinci çizgi soluk görünebilir. Durum dan emin olmak için yeniden test yapın yada hcg testi yapın. Gebelik testin de ikinci çizginin silik yada soluk çıkması gebelik olarak kabul ediliyor. Evde gebelik testi yaparken mutlaka uygulayacağınız testin kullanma talimatlarını izleyin.

 

Gebelik testleri kullanılan ilaçlardan dolayı pozitif sonuç verebilir. Mesela kısırlık tedavisin de kullanılan yumurtlama ilaçları testin pozitif görünmesine neden olabilir. Bu durum da yapmanız gereken beklenen adette gecikme olunca testin tekrar yapılmasıdır.

 

Evde yapılan gebelik testini sabahın ilk idrarı ile yapmanız daha doğru olacaktır.Tüm gebelik testleri hemen hemen aynıdır ve markadan markaya farklılık gösteren tek şey test kitinin hassaslığıdır. Gebeliğin ilk haftasında, HCG hormonu seviyesi son derece düşüktür bu nedenle gebelik saptanmayabilir. Test sonucunuz da iknci çizgi soluk belirebilir. Yada tek çizgi görebilirsiniz. Bu durum da bir kaç gün bekledikten sonra testin yeniden yapılması gerekir. testinde soluk bir çizginin olumlu bir sonuç olup olmadığından emin değilseniz HCG testi yapın ve sonuca göre de mutlaka hekime görünün.

Sevgili okurlar, Gebelik Testleri silik çıkarsa ne yapmalı başlıklı makalemizi incelediniz. Bu makale sizi tatmin etmediyse , merak ettiğiniz sorular varsa bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz. Ayrıca deneyimlerinizi de paylaşarak bir çok kişiye ışık olabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.