Gebelikte karın ağrısı ve kasık ağrısı neden olur ?

143

sırasında vücudunuz, birçok değişikliğe uğrayacaktır. Bebeğiniz karnınız da büyürken sizinde karnınız büyüyecektir. Bundan dolayı karnınızda ağrılar kramplar olabilir. İlk defa anne olacaklar için durum endişe kaynağı olabilir . Ancak keskin olmayan küçük krampların olması normal bir durumdur.

 

 

 

 

Gebeliğin ilk haftaların da genellikle adet gecikmesin de kasıklarda batma ve ağrılar olabilir. Bu durum adet olacağı hissini kadına yaşatabilir. Hamileliğin başında ve sonunda hafif dönem benzeri rahatsızlıklar veya kramplar da hissedebilirsiniz. Gebelik sırasında rahiminizi destekleyen kaslar ve bağlar çekilir ve her yönden gerilir. Bu, ara sıra kramplara neden olabilir. Ağrı hafif veya keskin olabilir. Hızlı bir hareket ederken, oturduğunuz yerden kalkarken, öksürürken veya hapşırırken dikkat çekici olabilir. Bu endişelenecek bir şey değildir.

 

 

Gebelik öncesi günlerinizde olduğu gibi zayıf sindirim kramplara neden olur. Eğer yanlış yiyecekleri yerseniz , mide krampları hissedebilirsiniz. Eğer kabızsanız, krampları hissedersiniz ki çok acı verici olabilir.Bazen kramplar ihmal edilmemesi gereken bir tehlikenin sinyalidir. Tüm hamileliklerin yaklaşık yüzde 20 si düşükle sonuçlanabilmektedir. İlk trimesterde şiddetli kramp düşüğe işaret edebilir. Krampa kanama veya lekelenme eşlik ederse mutlaka hekime görünün. Dış gebelik karın kramplarına neden olabilir. Bu nedenle pozitif bir gebelik testin den sonra hekim kontrollerinizi aksatmayın.

Kabızlık ve gaz hamilelikte sıklıkla görülmeketdir. Bir gaz sıkışması kabızlık karnınızda ağrılara neden olabilir. gaz problemini hafif egzersizlerle giderebilirsiniz. Kabızlık problemi içinse bol lifli besinler tüketmeniz gerekir. Ayrıca yeterli miktarda su içmeniz kabızlık problemini giderecektir.

 

Üriner sistemdeki bir enfeksiyon kramplara neden olabilir. Sık idrar yapma ihtiyacı, ağrılı idrar yapma,idrar yolunda yanma, idrarda kan olması üriner sistem de enfeksiyona işaret edebilir.Gebelikte karın ağrısına, ateş,baş dönmesi,yorgunluk,idrarda kan, kanama gibi septomlarınız olursa doktorunuzla temasa geçin. Gebelikte görülen karın ağrıları normal olsada aynı zaman da ciddi bir problemin işareti olabilir.

 

, kadınların gebelik sırasında sık sık şikayet ettikleri böyle bir semptomdur. Birçok kez, , kadının vücudunda yer alan köklü bir patolojiye işaret edebilir. Zamanında teşhis ve uygun tedavi optimum yönetimde yardımcı olabilir. Sevgili okurlar gebelikte ve kasık ağrısı başlıklı makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.