Hamile kalmak istemiyorum ne yapmalıyım ?

1796

kalmak istemiyorum. Hamile kalmak, bir çok kadın için hayalken çoğu kadın içinse kabustur. Özellikle evli olmayan çiftler, çok fazla çocuğa sahip olanlar, maddi anlamda çocuk bakamayacaklar için çocuk sahibi olmak endişe yaratır. Bu endişeden kaynaklanan soruları sayfamıza sıklıkla alıyoruz. Hamile kalmak istemiyorum ne yapmalıyım ? Bu sorunun cevabı nettir. Uygun bir doğum kontrol yöntemini uygulayarak kalmayı engelleyebilirsiniz !

Yukarı da belirttiğimiz nedenlerden ötürü çocuk sahibi olmak istemiyorsanız yapmanız gereken en uygun doğum kontrol yöntemlerin den birini uygulamak. Günümüzde bir çok doğum kontrol yöntemi vardır. Her biri kişiye özeldir. Günümüzde en çok tercih edilen doğum kontrol yöntemleri ise şunlardır ;

Doğum kontrol hapları,
Spiral
Prezervatif
İğneler
Diyafram
Fitiller
Ertesi gün hapları
Vazektomi
Kadının tüplerinin bağlanması

Bunların dışın da etkinliği olmayan yöntemler ise, takvim yöntemi,geri çekme yöntemi ve emzirme. Bu son uygulamalar gebelikten % 100 korumuyor. Ayrıca acil durumlarda kullanılan ertesi gün haplarının da % 100 koruma sağlamadığını belirtelim. Doğum kontrol yöntemleri ile ilgili detaylı bilgiler için diğer bir sitemizde yer alan konu linkimizi inceleyebilrisiniz. Konu linkimiz aşağıda yer almaktadır.
Doğum kontrol yöntemleri ve etkinlik oranları

 

Spiral doğru konumlandırıldığı zaman gebelikten %99 koruyabiliyor. Her hangi bir zaman diliminde spiral yerinden oynayabilir buda gebe kalmaya olanak sağlar. Doğum kontrol hapları düzenli alındığı sürece gebelikten % 99korumaktadır. Prezervatif genelde en sık kullanılan yöntemdir. Güvenirliği delik değilse deforme olmadıysa yüksektir. Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıklardan sizi koruyabilir. Bu doğum kontrol yöntemlerini kullanarak gebeliği engelleyebilirsiniz. Yalnız unutmayın ki doğum kontrol hapı, hormon enjeksiyonları, ertesi gün hapları ve spiral hekim tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Her hangi tıbbi bir probleme sahipseniz bu kontrasepsiyonlar yan etkilere sebep olabilir. Size uygun hangi doğum kontrol yönteminin olduğunu merak ediyorsanız bir hekimden bilgi alabilirsiniz.

Sevgili takipçilerimiz konuya dair sorularınızı ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan payalaşabilir, en kısa sürede sorularınıza yanıt alabilirsiniz.
1.427 thoughts on “Hamile kalmak istemiyorum ne yapmalıyım ?

 1. salih

  Bizim 2tane çocuk var 2si fe ufak şun başka bebek düşünemiyoruz şirinde uzun süreli bir şey var mi ve ya ne yapmamızı gerekiyor size zehmet

  Reply
  1. Beyza Post author

   Gebelik planınız yoksa uygun bir korunma yöntemi tercih edebilirsiniz. Size uygun korunma yöntemleri hakkın da bilgi edinmek için sağlık ocağındaki hekimlerden yardım alabilirsiniz

   Reply
 2. Site Yönetimi

  Merhaba, gebelik haftanız son mens tarihiniz ve usg incelemeniz baz alınarak yapılır. Gebeliğinizin seyri hakkında biz yorum yapamayız.En sağlıklı bilgiyi hekiminiz verir. Kese gebeliğin 5-6. haftası görülür.

  Reply
 3. Tuğçe

  Merhaba, adetim 4 gün gecikti ve kandaki HCG değeri 298.8 çıktı doktor 15 gün sonra tekrar gel keseyi görebiliriz daha gebeliğin 4 haftalık dedi ama son âdet tarihim 5 mart sizce bir problem var mıdır?

  Reply
 4. Site Yönetimi

  Merhaba hekiminiz gereken bilgiyi vermiş endişelenecek bir durum yok.Kese gebeliğin 5-6. haftası görülür. 

  Reply
 5. Bebeğimin kesesi görünmüyor

  Regl 2gün gecmişti ki evde hamile olduğumu öğrendim. Kanda bhcg ilk 1658 çıktı ikincisinde 2850 ama hala göremedik keseyi bir sorun mu var normal mi bu durum??? Teşekkürler

  Reply
 6. Nur Avcı

  Merhaba,
  Reglm iki hafta gecikti önce idrar testi yaptım sonuç (+)2-3 çıktı. Sonrasında doktor muaynesine gittim karından ultrasonda kese görünmediği için kan testi yaptırdım BHCG değerim 195 çıktı. Bu değer gebeliğin çok yeni olduğunu ifade ettiği için kesenin görünmediğini söyledi , doktor. Bir sonraki muayne için iki hafta beklemem gerektiği belki o zaman keseyi görebileceğimizi söyledi ancak konu ile ilgili endişelerimi gideremedi. Durumumun ne olduğu hakkında bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.
  Teşekkürler.

  Reply
 7. Site Yönetimi

  Asıl hesaplama son mesn tarihi baz alınarak yapılır.Usg yaklaşık gebelik haftanız hakkında bilgi verir.

  Reply
 8. Huzur

  Merhaba, son adet başlangıcı 11 ocak 2017 ve adet döngüm 37 gün. Klasik hesaplamalarda 10 hafta 2 günlük hamile görünüyorum. Asıl hesaplama nasıl yapılabilir?
  Geç döllenmede bebeğin kalp atışları ne kadar daha geç duyulabilir?
  Ve son olarak bebeğin ultrasonda 6 haftalık gözlendikten 10 gün sonra 6+2 görülmesi normal midir?
  Bu konularda bilgi rica ediyorum.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  Reply
 9. Site Yönetimi

  Merhaba, boşuna endişelenmeyin.Her gebeye yapılan prosedür sizede uygulanıyor.Gebeliğinizin seyri için ilk haftalar sık sık hekim kontrolünde olucaksınız.Kese gebeliğin 5-6. haftası görülür .Bir dahaki kontrolünüzde keseyi görürsünüz.

  Reply
 10. sümeyra gezici

  merabalar son adet günüm 17.02.2017. ben ilk defa idrar testi yaptım ve biri silik olmak üzere iki çizgim çıktı sonra daha fazla bekleyemeden 22.03.2017 tarihinde dr gttim kan tesitinde beta hcg değerim 187,26 çktı olumlu dedi ama kese görülmedi . bir hafta sonra tekrar değerlerime bakılcak ve vajinal ultrason da kesenin görebilmesi için değerin en azın 1500 olması gerek ..inanın olumsuz şeyler düşünmek istemiyorum ama aklım hep pessimistik :///// yardımcı olursanz sevinirim daha çok erken dimi

  Reply
 11. basak26

  Merhabalar beta hcg sonucu 8012.4 çıktı ama doktor keseyi göremedi çok erken olduğu için mi sizce bebeğim kaç haftaliktir

  Reply
 12. Hilal

  En son 31 ocakta adet oldum. 1 mart adet günümden 2 gün önce beta hcg yaptırdım 3.6 çıktı. 3 gün sonra tekrar beta hcg baktırdığımda 20 çıktı. Şuan adetim 5 gün geçti hafif hafif lekenmelerim var. Hamile olduğum fikrindeyim. Gittiğim doktor vajinal muayene yaptı ve kanamam çoğaldı. Keseyi daha göremediğini söyledi? Tekrar ne zaman doktorla görüşmeliyim. Dış gebelikten korkuyorum.

  Reply
 13. Site Yönetimi

  Merhaba değere bakıp biz gebeliğin seyri hakkın da değerlendirme yapmıyoruz.En sağlıklı bilgiyi hekiminiz verebilir. 

  Reply
 14. Anonim

  Ocak 23 de adet oldum bu ay 21inde olmam gerekiyordu fakat olmadım 27 subat Beta Hcg değerin 271 1 mart 503 ve 3 mart 871 çıktı fakat kese daha görülmedi doktorum ultrasonda baktır gel ddi dış gebelik olduğunu düşünüyor sizce değerlerim çok mu düşük???

  Reply
 15. Site Yönetimi

  Kese gebeliğin 5-6. haftası görülür geç döllenme gibi durumlarda biraz daha geç görülebilir. Kese bir dahaki kontrolde görülmezse sağlıksız gebelik olabilir.

  Reply
 16. Burcu

  6+2 günlük hamileğim bebeği henüz göremedik beta hcg değerimde 10 binde sabit kaldı 10 gündür aynı yükselişte yok düşüşte yok bunun sebebi nedir böyle bir durum normalmidir

  Reply
 17. Site Yönetimi

  Mensiniz gerçekleşmiş gebelik söz konusu değil.Zaman zaman mens döngüsü değişime uğrayabilir.

  Reply
 18. Sevgi

  Lutfen bilgisi olan yardimci olabilirmi gecen ay 4 dunde adet olmam gerekiyordu adetim 4 gun gecikti ve bir gun kanamm oldu migde bulantisi kusma halsizlik oldu2gun yattim bir hafta sonra randevu alip kadin doguma gittm ulrasondan bakti gebelik yok dedi sizce gorulmemis olabilirmi gec olusmus olabilirmi acaba su an hamile olabilirmiym lutfen boyle bisey yasayan varsa yardimci olsun

  Reply
 19. Site Yönetimi

  Merhaba , dış gebelik belli aralıklarla yapılan hcg + hekim kontrolü ile anlaşılır. Kese gebeliğin 4-5-6. haftası görülür hekim kontrolünüzü aksatmayın..

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.