İdrar tahlilinde hamilelik ne zaman belli olur ?

142

İdrardan gebelik testi nedir nasıl yapılır ? Bir doktor tarafından verilen veya bir eczaneden alınan gebelik testleri, bir kadının idrarında insan koryonik gonadotropin () adı verilen bir hormon varlığını araştırmaktadır. Bu hormon plasentayı oluşturmak için çalışan hücreler tarafından yapılır . Evde yapılan gebelik testleri bir kadının idrarında oluşumunu bulmaya çalışıyor.Gebelik hormonu olarak bilinen , yalnızca kadınlarda bulunur. Tüm evde yapılan testleri aynı şekilde çalışır , idrarda hormonu düzeylerini saptar. Bir gebelik testi alırken kutusundaki son kullanım tarihini kontrol edin ve kutunun hasar görmediğinden emin olun bu durum sonucunuzu etkileyebilir.

 

 

Bazı markalar, kaçırdığınız gün veya daha erken bir tarihte hamileliği doğru bir şekilde tespit edebilir . Tabi bu durum gebelik haftanızla ilgilidir. Şayet erken gebelik oluşumu varsa hcg yi yakalayabilir. Kan testleri, vücudun HCG miktarını tam olarak ölçmenin en iyi yoludur. Bazı ilaçlar, gebe olmadığınız zamanlarda bile, bir gebelik testinde HCG içerir. Bunlar doğurganlık tedavisi için HCG enjeksiyonları, konvülsiyonlar ve Parkinson hastalığı için ilaçlar, bazı sakinleştiriciler ve diüretikler ve hatta bazı antihistaminikler tiplerini içerir. Bunlardan herhangi birini alıyorsanız, yaptırmadan önce ilaçlar sisteminizden çıkana kadar uyarılacaktır.

Bazen test penceresinde idrar kuruduğunda testte bir sisli hatt yani silik çizgi görülebilir. Gebelik testinde ikinci çizgi sisli silik çıkıyorsa derhal bir tane daha test yapın gebe olabilirsiniz. Pozitif bir test, her zaman gebeliğin var olduğunu göstermez. Sonuç yanıltabilir. test bozuksa ve yukarıda belirttiğimiz ilaçları kullanıyorsanız test sonucunuz pozitif olabilir. Bu nedenle evde gebelik testi pozitif sonuç verdiği zaman ardından teyidi için kanda gebelik testi yapılmalıdır. Belirli tıbbi durumlar gebelik testi sonuçlarını etkileyebilir. Örneğin, bir İYE veya böbrek probleminiz varsa, idrarınızda kan veya protein olabilir, bu da test sonucunu değiştirebilir. Yumurtalık kistleri, menopoz ve antikorlar da hormon düzeylerini etkileyebilir. Ayrıca, ektopik hamilelik veya molar gebelik söz konusu olabilir.

Kısa bir süre önce hamile kaldıysanız veya kürtaj olduysanız, vücudunuzda önceki gebelikten HCG hâlâ olabilir. Düşükten kısa süre sonra tekrar hamile kalmayı umut eden kadınlar, hormonların gebelik öncesi seviyelerine dönmesi biraz zaman alabileceğinden olumlu bir testin mutlaka tekrar hamile oldukları anlamına gelmediğini bilmelidir.

Çoğu ev tipi idrar testi hemen hemen aynı olsa da üreticilerin talimatlarını izlemek önemlidir. Spesifikasyonlar, gebelik testi için idrarı toplama yöntemi, çubukta idrar yapmanız gereken zaman süresi ve hamile olup olmadığınızı belirtmek için kullanılan semboller gibi değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle evde gebelik testi yapmadan önce aldığınız testin kullanma talimatları okuyun ve doğru uygulayın.

İdrar tahlilinde gebelik adete 1-2 gün kala yada adet gecikmesinden sonra belli olabilir. Bu üretilen Hcg ye bağlıdır. Geç döllenme söz konusu olursa test pozitif sonuç vermeyebilir. Test sonunuz negatif ve hala adetiniz gerçekleşmediyse tekrar test yapın. Tekrar negatif bir sonuç alırsanız gecikmneiz gebelik kaynaklı değilidr. Bu durum da bir uzmana görünmekte fayda vardır. Ayrıca gebelik testiniz pozitif olursa teyit etmek için mutlaka hekime görünün. Hekim isteyecek ve usg incelemesi ile gbe olup olmadığınızı onaylayacaktır. Sevgili okurlar İdrar tahlilinde hamilelik ne zaman belli olur adlı makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve önerilerinizi bzilerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz.İdrar tahlilinde hamilelik ne zaman belli olur ?

142

en erken ne zaman belli olur olduğumu nasıl anlarım ?

Aslında kafalarınızı karıştıracak şeylerden bahsetmek yerine direkt konuya girmek istiyorum sevgili hanımlar.

İdrarla yapılan gebelik / ilişkiden ne kadtar sonra tam sonuç verir ? Bu sonuçlar güvenli midir ?

İdrardan yapılan hamilelit testleri ilişkiden sonraki bir kaç gün içinde bir kere kesinlikle sonuç vermez arkadaşlarım. Özellikle regl tarihinize bir hafta kala da tam sonuç alamazsınız. Bu testin sonuç verebilmesi için adetlerinizin gecikmesi olana kadar mecburen beklemek ve daha sonrasında yapmanız gerekir. Aslında mantık basittir. Testten doğru sonuç alabilmek için süre geçmesi gerekir bunun sebebi ise, eğer hamile iseniz hormonu sizin kanınızdan idrara geçmeli ki sizler net sonuçlar alabilesiniz. Gün geçtikçe bu hormonun yükselmesi ve özellikle BETA testlerindeki, süre geçtikçe artan değer bunu göstermektedir.

Sizin için en net sonuç alabileceğiniz test bir kaç saat içinde sonuç alabileceğiniz BETA yaptırmaktır. Bu test kandan yapıldığı için direkt olarak kesin sonuçlar verecektir. Bunun için uzmanlar en az 15 gün adet geçtikten sonra BETA yaptırın deseler de çoğu vakalarda ilk birinci haftada kesin sonuçlar alabilirsiniz.

Test yaptırdığınızda çok hafifte olsa ikinci çizginin çıkması yine hamileliğe işarettir. Bu tür durumlarda mutlak suretle kan testi yaptırıp net sonucu öğrenebilirsiniz. İsterseniz BETA HCG TEST ÖRNEĞİ konumuza bakarak kaç haftalık hamile olduğunuzuda öğrenebilirsiniz.

Bahsettiğimiz konu hakkında, öneri, görüş, problemlerinizi bu konu altından bizlerle paylaşabilirsiniz.

HAMİLEMİYİM.ORG özel yazısıdır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.