İdrar testinde hamilelik ne zaman belli olur ?

502

9 ay süren bir süreçtir. Gebeliğin ilk belirtisi beklanan dönemde gecikme olmasıdır. Daha önce bir çok makalemizde her adet gecikmesinin belirtisi olmadığını, tıbbı nedenlerden dolayıda adetin gecikebileceğiniz belirtmiştik. Bu yüzden sadece adet gecikmesinden yola çıkarak veya diğer septomları dikkate alarak gebeliğin var olduğunu yada olmadığını söyleyemeyiz. Gebeliğin onaylanması için testi yapılmalıdır.

beklenen adette en az 3 en fazla 7 gün gecikme olursa yapılmalıdır. Test gecikme olmadan yapılırsa yanıltıcı bir sonuç almanız muhtemeldir. İki tip vardır. Biri idrar dan yapılan diğeri de kanda bakılan . Her iki testte aslın da doğru sonuç veriyor lakin idrar testleri darbe aldığı zaman, yanlış uygulandığı zaman yada testin son kullanma tarihi geçtiği zaman, size yanlış sonuç verebilir. Ayrıca kullanılan hormon ilaçları da gebelik testinin pozitif görünmesini sağlayabilir. Ama testinde yanılma payı yoktur.

 

 

size durumunuzla ilgili % 100 bilgi verir. sadece gebeliğin onaylanması için yapılmaz bazı hastalıkların teşhisi içinde uygulanır. Aynı zamanda gebeliğinizin sağlıksız olup olmadığı hakkında da bilgi verir. Dış gebelik, kimyasal gebelik,boş gebelik gibi.Her iki testte insan koryonik gonadotropin yani HCG adı verilen bir hormonun varlığını tespit eder.Bu hormon döllenmiş bir yumurtanın bir kadının rahminin duvarına bağlanmasından hemen sonra salınır.

 

İdrardan yapılan testler sabahın ilk idrarı ile ypılmalıdır. Bol sıvı tükettiğiniz zaman bu idrarınızı seyreltirir ve hatalı sonuç alabilirsiniz. Hcg testini istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Ayrıca her iki gebelik testini ister aç ister tok karnına yapabilrisiniz. İdrar testinde , embriyo rahime implante olduktan sonra yaklaşık implantasyondan 10-11 gün sonra belli olur. Geç döllenme gibi durumlarda test sonucunuz negatif olabilir. Bu yüzden şunu belirtelimki negatif bir sonuç aldığınızda hemen gebe olmadığınızı düşünmeyin. Bir kaç gün daha bekleyin ve testi tekrar uygulayın. İdrar testini yaparken mutlaka kullanma bilgilerine dikkat edin. Orda yer alan yönergeleri izleyin. Her testin markası farklıdır ve bekleme süreside farrklı olabilir. Yaklaşık testi yaptıktan sonra 5-10 dakika bekleyin.
152 thoughts on “İdrar testinde hamilelik ne zaman belli olur ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.