İdrarım çok koyu hamilemiyim ?

153

kalmak isteyen kadınlar vücutları ile ilgili her değişikliği gebeliğe yorarlar. Gebeliğin en erken belirtisi yerleşme kanaması ve adet gecikmesidir. Bu ; gögüsler de hassasiyet,sık idrara çıkma, ağızda metalik tat,yorgunluk,halsizlik,kasıklarda batma,belde ağrı,vajinal akıntıda artış, idrarın koyu ve tortulu olması, tiksinti, ve mide bulantısıdır. Her farklıdır ve kadınların çoğu belirtisi yaşarken bir kısmı da yaşamıyor.

 

 

 

olup olmadığınızı en net şekilde ancak gebelik testi ile öğrenebilirsiniz. Çünkü yukarıda verdiğimiz septomlar psikolojik, adet öncesi sendrom yada her hangi bir sağlık koşulun dan kaynaklanabilir. Bu nedenle bize gebelik belirtisi ile ilgili yöneltine tüm sorulara belirtilere dayanarak gebelik teşhisi yapmanın yanlış ve yanıltıcı olduğunu belirtiyoruz.

Gebelik döneminde görülen sık idrara çıkma değişen hormonlardan ve rahimin mesaneye uyguladığı baskıdandır. Sık sık idrara çıkmanız dan dolayı idrar renginiz su tüketmediğiniz taktirde koyu sarı renkte olabilir. Ayrıca tükettiğiniz besinler ve içecekler idrar renginin kokusunu ve rengini değiştirebilir. Kullandığınız her hangi bir ilaç idrarın kokmasına renginin koyu olmasına neden olabilir. Bu nedenle sadece idrar renginden yola çıkıp gebe olup olmadığınız anlaşılmaz.

İdrar yolu enfeksiyonları kadınlarda sık görülen bir problemdir. Bir çok koşul idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir. Anüs ve idrar yolu yakın olduğu için kadınların enfeksiyona yakalanma oranı daha yüksektir. Tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra kadınlar temizlenmeyi önden arkaya doğru yapmalıdır. Arkadan öne doğru yapılan temizlik anüsteki bakterileri ve mikropları vajinaya idrar yoluna süpürebilir.

Çok az su tüketen ve çay içenlerde idrarın rengi koyu olabilir. Sıvı alımının azlığı idrarı yaparken yanmaya neden olabilir. Kısaca idrarın koyu olmasının bir çok nedeni var. Şayet gebelik şüpheniz varsa adetiniz de gecikiyorsa ancak gebelik testi yaparak durumunuz hakkın da net bir bilgiye ulaşabilirsiniz. Sevgili okurlar ; İdrarım çok koyu hamilemiyim başlıklı makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.İdrarım çok koyu hamilemiyim?

153

gebekadinlarkulubu.com sayfamıza yine sık yöneltilen soruların başında isteyen hanımlar tarafından sorulan idrar renginin koyu olması belirtisimi,idrarın kokması hamilelik belirtisimi yönünde.Bizde bu sorulara açıklık getirmek için bir yazı hazırladık.Tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

İdrar renginin değişimi bir çok hastalığın belirtisi olabilir.Yoğun vitamin kullanımı idrar renginin koyulaşmasına neden olabilir.Mesela idrarın altın sarısı renginde olması vitamin zehirlenmesinin belirtisi olabilir.Çok koyu sarı idrar vücudunuzun aşırı susuz kaldığını gösterir.Pembe va kırmızıya yakın idarar rengi ise genelde antibiyotik kullanımı kaynaklı olabilir.İdrarın kanlı olması ise taş, kum vb. çeşitli hatalıkları düşündürür.Turuncu idrar rengide vücudun susuz kaldığını gösterir.İdrarın aşırı açık renkte olması ise hepatit,siroz şeker hastalığı gibi rahatsızlıkların belirtisi olabilir.Açık renkli idrar aynı zamanda aşşırı sıvı tüketiminde de olabilir.Bu idrar renkleri ve bulguları tetkitlerle teşhis konusunda kesinlik kazanır.

 

Şimdi gelelim gebelik dönemindeki idrar rengine.Gebelik döneminde idrarın rengi değişir.Bu dönemde  idrarın rengi koyu bir renk almakta.Lakin bu durum kişiden kişiye farklılık göstermektedir.Yani idrar koyuluğunu gebelik teşhisi için kullanamayız.Yukarda saydığımız nedenlerden ötürü idrarın renginde değişim olabilir.Gebelik şüphesinde  beklenen mensinizde en az 3 günlük gecikme olursa test yapmanızı öneriyoruz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.