Rahim kanseri nedenleri belirtileri ve tedavisi

154

Rahim, gebelik sırasında büyümekte olan bir bebeği tutan ve koruyan armut şeklinde kas çantasıdır. Çoğu rahim kanseri, rahmin astarında başlar. Bunlara uterin veya endometriyal denir. Endometriyum rahmin astarıdır.Endometrial rahim kanserinin en yaygın türüdür.

Rahim kanseri, uterus dokusunu içeren herhangi bir hücrenin anormal ( habis ) büyümesidir. Bir hormon dengesizliği rahim kanseri için en önemli risklerden biridir. Özellikle vücudunuzda östrojen olarak adlandırılan yüksek bir hormon düzeyiniz varsa riskiniz artar.Bir hastalığa yakalanma riskinizi arttıran herhangi bir şey, bir risk faktörü olarak adlandırılır. Bir risk faktörü olması kansere yakalanacağınız anlamına gelmez; Risk faktörlerine sahip değilseniz, kanser olmayacağınız  anlamına gelmez.

Rahim ve üreme sistemi
Rahim , kadının üreme sisteminin bir parçasıdır. Hamilelik döneminde büyüyen bir bebeği tutan ve koruyan armut şekilli kas çantasıdır. Üreme sistemi aşağıdakilerden oluşur:

vajina
Rahim (rahim)
Rahmin boynu (rahim ağzı)
fallop tüpleri
yumurtalıklar

Genel semptomlar

Rahim kanserinin en yaygın semptomu, vajinadan kanamalarının anormal olmasıdır.Anormal kanamalar şunlar olabilir:
Menopozdan sonra vajinal kanama
Olağandışı derecede ağır olan veya dönemler arasında ortaya çıkan kanama
Vajinal akıntı – pembe  sulu   kötü kokulu vajinal akıntı

Unutmayın ; düzensiz kanama, birçok başka koşulun ortak belirtisidir, örneğin:
endometriyozis
miyomlar
Rahim astarının kalınlaşması (endometrial hiperplazi)
Rahim astarındaki büyümeler (polipler)
Belirgin bir altta yatan sebep olmaksızın kanama
Daha az görülen belirtiler, pelvik bölgede ağrı ya da rahatsızlık ve birliktelik esnasında ortaya çıkan ağrıdır.Tüm kanser türlerinin ortak noktası kanser hücrelerinin anormal olması ve kontrolden çıkmasıdır.

Rahim kanseri türleri
İki ana tür rahim kanseri vardır.Endometriyal kanser en sık rastlanan tiptir ve rahmin astarında (endometriyum) başlar.Uterin sarkom, rahminizin kas duvarı hücrelerinde daha seyrek görülür ve gelişir.

Olası riskler 

Nadiren görülen yumurtalık tümörleri östrojen üretebilir ve bir kadının rahim kanseri gelişme şansını artırabilir.Aşırı kilolu olmak, rahim kanseri riskini iki ila üç kat artırır ve obez olmak, riski altı katına çıkarır. Bunun nedeni kilolu ve obez olmak vücuttaki östrojen miktarının arttırmasıdır.

Rahim kanseri teşhis ve

Rahim kanserinden şüphelenen doktorunuz öncelikle vajinal muayene yapıcaktır.Daha sonra smera testi,vajinal ultrason,MR, kan tetkitleri ve gerekirse biyopsi isteyecektir.Biyopsi kanser bulgusu taşırsa  doktorunuz ayrıca omografi isteyebilir.Kesin sonuç, uterusun biyopsi veya doku örneğidir.Rahim kanseri için en yaygın tedavi kanserin tüm izlerini kaldırmayı amaçlayan ameliyattır. Bu genellikle rahmi çıkarmak için yapılan bir ameliyat olan bir histerektomi gerektirir. Ayrıca radyoterapi,kemoterapi ve hormonal terapi tedavisi kullanılabilir.
3 thoughts on “Rahim kanseri nedenleri belirtileri ve tedavisi

  1. 2017

    Nisan 30 da adetimin ilk gunuydu 7 gun sürdü 16 mayıstan itibaren berrek temiz bi akıntım var ve hala durmadı ilkkez basima geliyor hamile olabilirmiyim ?

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.